سوله (industrial shed)


سوله (سبک ترین سازه فلزی یا سازه ی فلزی شیب دار)

سوله یکی دیگر از انواع رایج اسکلت فلزی می باشد که سقف تمام آنها به صورت شیب دار اجرا می گردد. در پروژه هایی با کاربری کارخانجات صنعتی، مرغداری، دامداری، انبارها، آشیانه های هواپیما، سالن های ورزشی، تعمیرگاه ها، فروشگاه های بزرگ... و بطور کلی در محل هایی با دهانه زیادتر از حد معمول و ارتفاع سقفهای بالا بدون نیاز به ستونهایی در وسط فضا، اجرا میگردد.

از امتیازات سوله، وزن کم سازه و مقاومت بسیار زیاد آن در مقابل زلزله، باد، سیل می باشد. امکان بازیافت تمامی اجزای اجرا شده پس از پایان طول عمر سازه وجود دارد. سرعت ساخت سوله و نصب آن نسبت به سازه های دیگر بسیار زیاد است. امکان پرهيز از عيوب ذاتي سازههای تيرورقي، قابلیت جابجایی (که در هر زمان می توان از تمامی اجزای سوله در مکانی دیگر استفاده کرد)، سبکی وزن سوله در قیمت تمام شده سوله نیز تاثیر شایانی دارد، ايجاد استحکام متناسب با نياز طراحي، وزن سوله نسبت به سازه های بتنی و غیره در اجرای فونداسیون و خود اسکلت سوله و وزن سقف آن تفاوت فوق العاده ای دارد، امکان طراحي و اجرای سازههايي با ابعاد بزرگ و بسيار قابل توجه وجود دارد، اشغال فضای دو ساختمان فلزی و بتنی از نظر ارتفاع و ابغاد کلی ستون ها و تیر های بار بر سازه های فلزی از بعد ابعاد کوچکتر از ساختمان های بتنی است و سطح اشغال فضای مرده سازه های بتنی بیشتر است. فونداسيون سبکتر در قياس با سازههای مشابه تيرورق، انعطاف پذيری زياد، توانايی اجرای سازههايی با اشکال متنوع، امکان استفاده از مصالح متنوع در ساخت سوله و...

انواع

سوله فلزی می تواند برای کاربردهای مختلف با ستون های مشترک و ابعاد مختلف ساخته شود:
سوله تکی: به سوله ای گفته می شود که بدون داشتن ستون وسط قابل نصب و اجرا می گردد.
سوله زوجی: به سوله ای گفته می شود که با داشتن يک ستون وسط (به دو قسمت مجزا میشود) قابل نصب و اجرا می گردد.
سوله زوجی با ستون های مشترک: سوله ای که با چندين ستون مشترک قابل نصب و اجرا می گردد.
سوله دارای طبقات: سوله ای که دارای نيم طبقه جهت مصارف کارگاهی، انبار، اداری و .... است که می تواند دارای طبقات بيشتری هم باشد.
سوله دارای جرثقيل: سوله ای که دارای جرثقيل سقفی درون کارگاهی که در کليه سازه‌های مختلف سوله قابل اجرا می باشد.

سوله های یک دهانه، سوله های چند دهانه، سوله های چند ضلعی، مدور، مختلط.

اجزای تشکیل دهنده:

  • ستون
  • رفتر یا فریم
  • پرلین
  • استرات
  • بادبند
  • سگراد یا میل مهار
  • نبشی سینه بند
  • سایه بان
  • ستون وال پست
  • پیچ و مهره

فاکتورهای مهمی که در طراحی و ساخت سوله مهم و موثر هستند:

ارتفاع کنار از بیرون

دهانه سوله یعنی فاصله آکس تا آکس ستونها

طول سوله، که برای این فاکتور تعداد قاب های طولی درنظر گرفته میشود

اگر در طراحی و ساخت سوله ای جرثقیل سقفی در نظر گرفته شود بار دینامیکی جرثقیل باید محاسبه شود

میزان بار برف و باد

نیروی حوادث طبیعی مانند زلزه

مقاومت خاک زمین منطقه ای که سوله نصب می شود

و در آخر پوشش سقف

مراحل ساخت سوله به چه صورت است؟

  - تهیه ی جواز شغل مورد نظر با کاربری مشخص و متراژ مورد نیاز

  - دریافت زمین از شرکت شهرک ها با توجه به متراژ ساخت سوله صنعتی و در نظرگرفتن فضای آتش نشانی، فضای سبز، محوطه سازی و نوع کاربری و ... در محل مجاز شغل مورد نظر

  - دریافت معرفی های لازم جهت تهیه ی نقشه ساخت سوله و مجوز احداث

  - مشاوره کارفرما با مهندسین خبره که صرفا در این رشته (اسکلت فلزی و سوله) فعالیت دارند و تهیه ی دفترچه محاسبات و نقشه های ساخت سوله وبه تایید نظام مهندسی محل اجرای سوله میگردد

  - ارائه ی اصل و کپی a3 نقشه های ساخت سوله به شرکت شهرک ها و اخذ مجوز احداث و انشعاب های مورد نیاز مانند، آب، برق، گاز و...

  - لایه برداری، خاک ریزی و مسطح سازی زمین مورد نظر توسط کارشناسان و پیمانکاران

  - آرماتور بندی و قالب بندی فونداسیون سازه مطابق با نقشه های ساخت سوله

  - مرحله ی اول نظارت ساخت سوله آغاز و توسط مهندسین ناظر معرفی شده سازمان نظام مهندسی در دو مرحله نظارت ناظر مقیم یا غیر مقیم سازه و ناظر سازمان ، کنترل و تایید میشود.

  - اخذ مجوز بتن ریزی و آزمایش بتن

  - سوله سازی و اسکلت فلزی همزمان با اجرای فونداسیون( میتوان سوله سازی را همزمان با اجرای فونداسیون آغاز نمود تا در زمان مهیا شدن فونداسیون ، ساخت سوله تا مرحله ی مونتاژ ، جوش و نطارت اولیه مهیا گردد و همزمان نظارت ساخت قطعات و فونداسیون انجام پذیرد تا از اتلاف وقت جلوگیری شود)

  - پس از تایید ناظر سازه و سازمان ، قطعات سوله به محل حمل ، و نصب میگردد . مجددا در این مرحله برابر با نقشه های ساخت سوله توسط ناظر سازه کنترل و تایید و مجوز دیوار چینی و پوشش سقف و بدنه سوله صادر میگردد.

هزینه ساخت سوله

در صنعت امروز معمولا به میزان زیادی از سوله ها استفاده می شود. دلایل استفاده ی زیاد از سوله ها به دلیل ویژگی هایی است که دارند و آن ها را از دیگر سازه ها متمایز می کنند. معایب ساخت سوله معمولا بسیار کم و ناچیز است در مقابل مزایایی که دارد بسیار زیاد تر از سایر سازه ها است. اما برای ساخت سوله هزینه ی ساخت آن نیز مهم است.

اولین عامل، کاربری سوله است که بسیار مهم است. این که شما بدانید سوله برای چه مکانی قرار است ساخته شود به شما کمک می کند تا سوله ای مرغوب با هزینه ی کم بسازید.
ابعاد سوله و شیب موجود نیز در هزینه ی ساخت موثر است. محل احداث سوله عامل مهم دیگری است برای این امر وجود مهندس ضروری است تا مرغوبیت زمین در مقایسه با قیمت را بررسی نماید.
در صورتی که شما از جرثقیل در ساخت استفاده نمایید در هزینه ی ساخت تاثیر مستقیم دارد. در صورتی که در سوله نیم طبقه وجود داشته باشد هزینه تغییر خواهد کرد. مصالحی که در ساخت سوله به کار می رود. پوشش سقف و کف سالن، تاسیسات مربوط به تهویه و...

با دانستن عوامل بالا به راحتی می توان برای هزینه ی مربوط به ساخت سوله برنامه ریزی نمود. اما به طور کلی هزینه ی ساخت سوله بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ تومان برای هر متر مربع می باشد.

عوامل موثر در قیمت سوله

متریال به کار برده شده در پوشش دیوار سوله

متریال به کار برده سده در پوشش کف سوله

متریال به کار برده شده در پوشش سقف سوله

نصب جرثقیل در سوله

ساختار کلی سوله

تعداد طبقات سوله

نوع کاربری سازه

منطقه احداث سوله

تجهیزات به کار رفته در سوله ( روشنایی سوله , تهویه ی سوله و.. )

پیش بینی ساخت سوله برای آینده

اصولا تجربه نشان داده است اضافه شدن یک سوله (دوقلو یا بچه سوله و) به سوله موجود معمولا نه تنها باری به آن اضافه نمی‌کند بلکه با توجه به مهار آن و ایجاد لنگرهای برعکس در ستون آن هم از نظر تنش و هم از نظر جابجایی وضعیت بهتری ایجاد می‌کند. در مورد طراحی سوله‌هایی به صورت دو قلو، چند قلو و یا با یک بچه سوله اگر در ابتدا هدف بر این باشد که یکی از آن‌ ها را ساخته و بعدها در صورت تأمین مالی بخش های دیگر تکمیل شود از آن‌جایی که در این مدت به صورت تنها استفاده می‌شود، چنانچه مورد فشار بار باد ماکزیمم یا برف که برای آن طرح شده قرار گیرد، ممکن است عملکرد در نظر گرفته شده در طرح را نداشته و تخریب گردد. در این موارد بایستی سوله‌ای که فقط قرار است ساخته شود را نیز جداگانه مدل نمود و آن را مورد بررسی و ارزیابی قرار دارد. چنانچه تنش‌های آن به تنهایی بیشتر از حد مجاز باشد لازم است آن را تقویت نمود، اما اگر صرفا قدری از حد مجاز فراتر رود (البته با تأیید دستگاه‌های زیربط و تعهد کارفرما در مورد ساخت قسمت نهایی در مدت زمان مشخص) می‌توان این تنش ها را نادیده گرفت.

 

 

 

اطلاعات تماس

  ایران، آذربایجان شرقی، کیلومتر 19 جاده تبریز، تهران، نرسیده به پلیس راه، کوی صنعتی انرژی،/ماشین، انتهای کوی بابک.

تلفن: 94-04136301193

تلفکس: 04136301192

آدرس دفتر مرکزی: تبریز، خیابان آزادی، ما بین ابوریحان و آخرشهناز، بالاتر از شهرداری مرکزی تبریز، ساختمان راد، طبقه ششم، پلاک 11.

مهندس قدیریان 09144048279

مهندس خضوعی 09144009661

 

تلفن دفتر مرکزی: 34784479-041      

تلفکس:34762013-041

 

ایمیل: prosesaze@gmail.com
ساعت های کار
شنبه تا 5 شنبه 9:00 تا 18:00